HEGEL MOHICAN
Odtwarzacz CD

rost_0
HEGEL RÖST
Wzmacniacz z AirPlay
Październik 27, 2016
idsd_bl_big
iFi Audio micro iDSD BL
DAC / HEADAMP / PRE
Maj 5, 2017
mohican_0

HEGEL MOHICAN– „Ostatni Mohikanin”

Tysiące ludzi nadal posiada tysiące płyt CD w swoich kolekcjach. Wielu z nich bardziej ceni sobie odtwarzanie muzyki z fizycznego nośnika od streamowania jej z telefonu czy innego urządzenia przenośnego. Obecnie na rynku nie brakuje odtwarzaczy CD, ale większość z nich jest przeznaczona do wszystkiego; obsługują nie tylko płyty CD, ale i SACD, odtwarzają również muzykę z plików DSD, są ponadto wyposażone w wejścia cyfrowe czy wyjście słuchawkowe. Co więcej, część z nich można nawet obsługiwać z pomocą aplikacji.
Wszystkie te dodatkowe funkcje nie tylko podnoszą koszt takiego urządzenia, ale i znacznie obniżają jakość dźwięku uzyskiwanego z płyty CD. Od lat już chcieliśmy coś z tym zrobić. I w końcu to zrobiliśmy. Przedstawiamy państwu odtwarzacz Mohican – idealną propozycję dla ludzi, który oczekują od swoich płyt CD najwyższej klasy brzmienia.

Mohican stanowi w dzisiejszych czasach prawdziwa rzadkość – to dedykowany odtwarzacz CD, wykorzystujący najnowsze rozwiązania w zakresie cyfrowej obróbki dźwięku zaadoptowane do obsługiwania wyłącznie sygnału w rozdzielczości CD. Takie podejście dało absolutnie fantastyczny efekt. Kilka lat temu, gdy streaming w wysokiej rozdzielczości był jeszcze w powijakach (choć już się dość szybko rozwijał), zespół inżynierów Hegla doznał olśnienia. Słuchając płyt CD uświadomiliśmy sobie, że w tym formacie ciągle jeszcze drzemią ogromne rezerwy. Od tego czasu w naszym biurze trwała niekończąca się dyskusja. Czy powinniśmy zaangażować się w projekt stworzenia ostatniego, najlepszego w swoim rodzaju odtwarzacza? Pierwsza decyzja jaka zapadła dotyczyła nazwy. Musiał nazywać się Mohican, jak tytułowy „Ostatni Mohikanin” z powieści Jamesa Fenimore’a Coopera.

Oto właśnie on: superodtwarzacz CD, Mohican. Wykorzystuje on oryginalny transport CD firmy Sanyo, uzupełniony opracowanymi przez nas płytkami servo. Zastosowaliśmy w nim najnowsze – i jednocześnie najlepsze – kości DAC, pracujące natywnie w rozdzielczości 16 bitów i 44,1 kHz.
Na jego potrzeby opracowaliśmy najlepszy zegar taktujący w historii Hegla. Zastosowaliśmy nasze opatentowane rozwiązanie o nazwie SoundEngine do sterowania zegarem, co umożliwiło zminimalizowanie jittera do najniższego poziomu jaki kiedykolwiek udało nam się osiągnąć do tej pory. Być może nawet najniższego, jaki ktokolwiek na świecie był w stanie osiągnąć. Ale zostawmy już detale techniczne tej konstrukcji. Czas bowiem zadać sobie pytanie: co to w praktyce oznacza dla Ciebie? Mohican brzmi nieprawdopodobnie naturalnie. Po prostu śpiewa. Płynnie i gładko, ale z ogromnym temperamentem wtedy, gdy jest to potrzebne.
Porównując go do wszystkich cyfrowych urządzeń jakie kiedykolwiek słyszeliśmy, w brzmieniu Mohicana nie ma nawet grama cyfrowej ostrości, która w jakimś stopniu zawsze występuje w innych produktach. Ten odtwarzacz brzmi niemal jak… analog. Czy odważysz się go posłuchać?

SPECYFIKACJA

Rozdzielczość przetwornika cyfrowo-analogowego: 16 bitów/44,1 kHz
Sygnał wyjściowy niezbalansowany: 2,6 V RMS
Wyjścia analogowe: 1 x liniowe ze stałym poziomem sygnału (RCA), 1 x zbalansowane ze stałym poziomem sygnału (XLR)
Wyjścia cyfrowe: 1 BNC, prawdziwe 75 Ω
Pasmo przenoszenia: 0 Hz – 50 kHz
Szum: -145 dB
Całkowite zniekształcenia harmoniczne (THD): typowe 0,0015%
Impedancja wyjściowa: 22 Ω (wyjście niezbalansowane); 44 Ω (wyjście zbalansowane
Wymiary: 8 cm (10 cm z nóżkami) x 43 cm x 29 cm (W x S x G)
Waga: 6,5 kg (netto), 9 kg (brutto)